Literární interpretace : Lev Nikolajevič Tolstoj Kreutzerova sonáta
Gymnázium Josefa Kajetána Tyla, Hradec Králové
Literární interpretace :
Lev Nikolajevič Tolstoj Kreutzerova sonáta
25.10.2011
Jan Vondráček
Obsah:
Úvod………………………………………………………………………………………………………………………2
Životopis L.N.Tolstého…………………………………………………………………………………………..2
Díla………………………………………………………………………………………………………………………….3
Období ve kterém tvořil………………………………………………………………………………………….3
Důležité faktory, které mohli ovlivnili jeho tvorbu….……………………………………………….3
1)………………………………………………………………………………………………………………….3
2)………………………………………………………………………………………………………………….3
3)………………………………………………………………………………………………………………….3
Společensko-historický a kulturní podtext……………………………………………..4
Zdroje…………………………………………………………………………………………………………………………4
Závěr…………………………………………………………………………………………………………………………4
Úvod
Budu rozebírat text Lva Nikolajeviče Tolstého Kreutzerova sonáta. Ponořím se do děje, objasním vám vše o obsahu, o době, ve které tvořil, i co ho ovlivnilo a jeho díla.
Životopis L.N. Tolstého
Nejslavnější ruský spisovatel, jeden z nejpřednějších klasických realistů světové literatury Lev Nikolajevič Tolstoj se narodil 28. září 1828 v Jasné Poljaně ve starobylé šlechtické rodině.
Byl všestrannou literární osobností. Psal díla prozaická, dramatická, ale byl také publicistou, myslitelem, filosofem a pedagogem. V neustálém zápase se svou eruptivní a nestálou povahou se snažil dlouho nalézt činnost, která by uspokojila jeho vysoké nároky na život. I když posléze nalezl své životní poslání v literatuře, odvracel se od literární činnosti vždy, když se mu zdálo, že více než literaturou je namístě zabývat se jinou oblastí života. Celý život se zajímal o lidskou psychiku a velice dobře jí rozuměl.
Jeho matka Marie Nikolajevna, rozená kněžna Volkonská, zemřela, když bylo Tolstému půldruhého roku. Na jejím místě pečovala o děti teta. Důraz na citovou a společenskou výchovu, obvyklý v tehdejších předních aristokratických rodinách, vytvořil u něho spolu s pečlivým vzděláním všechny předpoklady pro rozvoj bohaté individuality. Roku 1837 zemřel i otec hrabě Nikolaj Iljič Tolstoj a děti přešly do rodiny Juškovových, kde se jim dostalo typicky šlechtické výchovy.
V 16 letech vstoupil Tolstoj na kazaňskou univerzitu, nejprve na fakultu orientálních jazyků, kde studoval arabsko-tureckou slovesnost, poté přešel na práva. Již r.1851 opět změnil způsob svého života tím, že vstoupil do vojenské služby na Kavkaze, odkud si odnesl mnoho motivů pro svou literární tvorbu. Zde sloužil v hodnosti praporčíka, později byl povýšen až na podporučíka. Dvě dlouhé studijní cesty po západní Evropě, které podnikl v letech 1857—1860, ho utvrdily v nedůvěře k civilizačním formám buržoazní společnosti, což se odrazilo i v publicistické povídce Luzern (1857). Studia práv nedokončil a odešel na svůj statek do Jasné Poljany, kde se chtěl věnovat snaze o zlepšení života svých poddaných, stal se zde pedagogem ve škole pro vesnické děti, kterou sám založil a mnoho energie vynaložil na vydávání průbojného pedagogického časopisu Jasnaja Poljana (1861-1862). Začal prosazovat návrat k přírodě, skromnost a vegetariánství.
Roku 1862 se oženil se Sofií Andrejevnou Bersovou a ve spokojeném rodinném životě se rozvíjí velmi plodné tvůrčí období Tolstého, které vrcholí romány Vojna a mír (1864 - 1869) a Anna Karenina (1873 - 1877). Znenáhla se však připravuje duševní přerod Tolstého, cítí se nešťasten v rodině a po jeho neúspěšných pokusech o řešení mravních a společenských rozporů Ruska se odvrací od své vlastní třídy - začíná krutý rozpor mezi ideály chudoby a "pravdy lidu" a jeho vlastním životem boháče. Stává se filosofem-moralistou a za základ svého učení, známého pod názvem „tolstojovština“ (učení křesťansky utopicko-socialistické), staví dva požadavky: lásku k bližnímu a neprotivit se zlu násilím. Jeho literární práce se mění, převažují díla s moralizující a náboženskou tendencí. Svými názory měl blízko k Chelčickému, přikláněl se také k osvícenským moralitám. Těmto svým heslům věnoval řadu publicistických traktátů (Zpovědi (1879 – 1882), V čem je má víra (1884), Království boží v nás
(1893), Co je umění (1897—1898) atd.). V těchto dílech se obořil se zdrcující kritikou na všechny instituce novodobé společnosti včetně církve, státu, peněz i manželství, dokonce i umění a díky nim se stal jednou z největších morálních autorit 19. stol. Za ideové předchůdce a učitele Tolstého jsou právem pokládáni osvícenští moralisté 18. stol., zvláště pak Jean Jacques Rousseau dále pak Dickens, Thackeray a Stern.
Léta 80. a 90. prožil Tolstoj s rodinou v Moskvě, teprve po těžké chorobě se r. 1901 se usazuje natrvalo v Jasné Poljaně. Jeho duševní boj se stále stupňuje, rodinné vztahy se zhoršují, stále však ostře reaguje na veřejné události. Ještě r. 1908 protestuje proti popravám a krutým trestům revolucionářů spisem „Nemohu mlčet“. Posledních 29 let z celkem osmačtyřicetiletého manželství plánoval, že od manželky odejde, 13 let před smrtí napsal dopis vysvětlující útěk: „Nevydržím tenhle život, jaký vedu již 16 let, život, který vás dráždí a pro mě je jediný boj proti vám, rozhodl jsem se utéci.“ 28. října 1910 opouští dvaaosmdesátiletý Tolstoj tajně Jasnou Poljanu. Ve stanici Astapovo je však zachvácen zápalem plic a 7. listopadu 1910 v bytě přednosty stanice umírá.
Díla:
Napsal mnoho zajímavých románů, např. Anna Kareninová, Vojna a mír. Já však mám za úkol, určit do jakého období spadá Kreutzerova sonáta. Je napsána roku 1889, což je v období, kdy Tolstý žil a stále vytvářel svá díla. Několikrát se pokoušel novelu přepsat, napsal mnoho stran a text obsahuje témata jako jsou např. manželství, nevěra, sex, což bylo tvrdě cenzurováno a jeho dílo zakázáno. A i přesto že nemohl vydávat knihy, začali se tisknout v domácích tiskárnách načerno i přesto, že jim hrozil vysoký trest .
Období, ve kterém tvořil
Jedná se tedy o 19 století ,což je období romantismu často označováno za Zlatý věk Ruské literatury, který je velice přínosný. Několik významných autorů ho mohlo ovlivnit, např. Alexandr Sergejevič Puškin, ale nestalo se tak.
Faktory, které mohli ovlivnit jeho tvorbu
Jsou to důležité události, které mohly či měly dopad na Tolstého. O tom, zda ovlivnily či neovlivnily autora, to se však nedozvíme, ale já je zde vypíši.
1. Prvním byla pravděpodobně válka, kterou si prošel a ve které i sám bojoval.
2. Druhým může být náboženství, jelikož některé jeho myšlenky jsou jako náboženské.
3. Třetím může být návrat do jeho rodné země Ruska
Společensko-historický a kulturní kontext
V 19. století nastupoval v Rusku romantismus a s ním i Zlatý věk ruské literatury. Přesto, že zde panovala silná cenzura spisovatelé stále tvořili. Velký rozmach Ruské literatury přináší generace spisovatelů a básníků jako jsou Vasilij Žukovský, Michail Jurjevič Lermontov a Alexandr Sergejevič Puškám, který dal směr literatuře svým dílem Evžen Oněgin. Avšak v 60. letech nahrazuje romantismus realismem. I přesto, že Rusko bylo ve stálých konfliktech s jinými státy nebo i ve válce, literatura se stále vyvíjela a významným okamžikem se stal 61. rok, kdy bylo zrušeno nevolnictví a změněno soudnictví. Další změny sebou přináší příchod panovníka Stalina a poté až na přelomu 19. a 20. století, kdy se objeví první náznaky levicového extrémismu, symbolismu a poezie se vrací k romantismu. Období od počátku 19. stol do 20 let 20. století se nazývá stříbrný věk a tvoří v této době Sergej Alexandrovi Jesenin, Alexandr Alexandrovi Blok. Objevují se zde také skupiny avantgardních básníků, kterým šlo o odvrácení vývoje tradiční ruské literatury. Vše se po nástupu Lenina mění a od počátku se Rusko změnilo na vyspělý stát.
Závěr
Závěrem bych chtěl dodat, že na začátku jsem popsal Tolstého život a v jakém období
tvořil. Poté jsem napsal jeho významná díla, která jsem však neměl za úkol. A popsal jeho dílo. A na konec napsal shrnutí doby ve které tvořil a popsal jí jak z literárního hlediska tak i historického.
Zdroje
http://ireferaty.lidovky.cz/100/1385/Tolstoj-Lev-Nikolajevic
http://ld.johanesville.net/tolstoj
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_literatura